Beszélgetés Beleznai Gabriellával:
Mikor kezdett falfestészet iránt érdeklődni?
12 éve a nyíregyházi Jósa András Múzeum régészeti osztályán vagyok rajzoló. Régebben dekoráltam falakat, a néprajz pedig mindig vonzott, saját kicsike gyűjteményem is összeállt az évek során. A múzeumban lehetőségem nyílt igen ritka, kevésbé közismert magyar motívumokat gyűjteni, és a kiállítás festése után lassan összeállt a kép hogy milyen szép dekorációk…..a panyolai festés az megrendelés volt, a drávaszögit a nyári konyhámban festettem…a látványtervekhez megkerestük a fogadókat, és engedélyt kértünk a fotók felhasználásához.
Kivel dolgozik együtt?
Beleznai Gabriella múzeumi dolgozó vagyok, régészeti osztályon grafikus, Pelei Zsuzsa kolleganőmmel közösen vágtunk bele. A magyar motívumokat évek óta gyűjtöm, és néprajzosok szakmai tanácsadásával dolgozunk..az első munkánk az ajaki cifra pitvar másolata Szabolcs-Szatmár -Bereg megye népművészete kiállításhoz készült..
A falpingálásnak eredeti hagyománya fellelhető Ajakon, Kalocsán, Paszabon, Ipolyszalkán, Kárpátalján, Székelyföldön, Bukovina, a teljesség igénye nélkül….
Nem csak kalotaszegivel foglalkozunk, hanem beregi, drávaszögi, mezőségi,dunántúli, sárközi, torockói….
Népi, népies jellegű épületek – külső és belső – dekorációját vállaljuk autentikus, tájjellegű motívumok pingálásával. Ezzel is hozzá járulva, hogy sokáig fent maradjanak adott tájegységek motívumai és mennél többen megismerjék azt a sok szép motívumot amiket én már ismerek szeretném átadni és felébreszteni az emberekben a szépség iránti vágyakozást. Mi ebben a formában tudnánk hozzájárulni, mint oly sokan mások, hogy a magyar értékek fennmaradjanak, és minél szélesebb réteg megismerje őket….
Egy pár munkánk amiket készítettünk: