Szombathelyen már hetedik alkalommal kerül megrendezésre Japán napi program. 2015. október 10.-én kerül megrendezésre a AGORA Nagyszínpadán kerül megrendezésre. Ez alkalomból beszélgetünk az esemény fő rendezőjével, Schmitt Csillával.
Bogdán István: Kérlek, röviden meséljél a PannonHírnök olvasóinak. Hány éve kerül megrendezésre?
Schmitt Csilla: 7. éve a mostani.
– Ki gondolta azt, hogy Szombathelyen ilyen napot kell tartani?
– Az MJBT-Szombathely 2009-es megalakulása annak köszönhető volt, hogy a japán iránt érdeklődők szerették volna e sokszínű kultúrát megismertetni a szombathelyiekkel.
– Mikor volt az első alkalom Szombathelyen?
– Júniusi megalakulását követően az egyesület még abban az évben megrendezte az első Japán napot. Azóta minden évben megrendezésre kerül, így idén már 7. alkalommal.
– Kik támogatják a rendezvényt?
– Az egyesület tagjai önkéntes munkával szervezik a rendezvényt, melyen a résztvevők többsége is önkéntesként lép fel, míg a gazdasági feltételeket fő szponzorunk a TDK támogatása, valamint az önkormányzati pályázatokon elnyert összegek biztosítják, lehetővé téve, hogy a rendezvény továbbra is ingyenesen látogatható legyen. Együttműködő partnereink az AGORA és az Ataru
– Vannak-e segítők?
– Tagjainkon kívül szerencsére évről évre további önkéntesek, anime rajongók és diákok segítik munkánkat.
– Van olyan nap, amihez köthető?
– Nincs, az ATARU Taiko tavaszi Sakura koncertjének párjaként, egy őszi rendezvényt szerettünk volna létrehozni.
– Kiket szoktak meghívni erre a napra?
– A programot igyekszünk minden évben megújítani és új résztvevőkkel színesíteni. Vendégként pedig mindenkit szeretettel várunk. Kezdetben ugyan a Gyermekek Házával egy gyermekprogramot álmodtunk meg, időközben programkínálatunk a felnőtteknek is tartalmas szórakozást ígér.
– Kik voltak már idáig meghívva?
– Korábbi programjaink honlapunkon megtekinthetőek, hamarosan idei programunk is elérhető lesz. Idén először külföldről is érkeznek előadóink. Japánból Yamashita Hiromi kimono stylisot, míg Bécsből Morimoto Masami koto művésznőt várjuk. Természetesen helyi előadóinkat és budapesti vendégeinket is meg kell említenünk. (részletesen a programban lesz olvasható.)
– Hányan szoktak részt venni a programokon?
– A délután során akár ezer ember is meg szokott fordulni a rendezvényen.
– Magyarországon valahol még tartanak ilyen napot?
– Az ország számos pontján tartanak a Magyar-Japán Baráti Társaság csoportjai hasonló rendezvényeket, de az MJBT-Szombathely, mint helyi szervezet, csak városunkban rendez ilyen programot. Vándorkiállításainkkal azonban már az ország több pontjára eljutottunk.
– Kik lépnek fel az idei napot?
– Helyi sportegyesületek (karate, aikido, judo) mellet más városokból is érkeznek sportolók (kendo, kyudo, nitojutsu). Egyaránt lesznek helyi és budapesti előadók is (Hiroshima, kert, bonszai, hangszerek, reiki és shiatsu témákban), míg zenei bemutatókon is a helyi Ataru Taiko mellett, Budapestről érkező shamisen (Takaku Keiji), illetve a már említett bécsi koto előadásra is sor kerül. A kézműves foglalkozásokat az AGORA munkatársai mellet, a kőszegi Takács Imre (origami) és a budapesti Tóth Vásárhelyi Réka (kokeshi) neve fémjelzi, míg a kalligráfiában idén is a Nadeshikokai lesz segítségünkre. A japán hölgyek Budapestről érkeznek.
– Van-e kiemelt személy, aki ezen a napon megjelenik?
– Koszuge Dzsunicsi nagykövet úr és Koczka Tibor alpolgármester úr tisztelnek meg minket látogatásukkal, és nyitják meg a rendezvényt.
– Van-e olyan program ami rendszeresen minden évben megismétlődik?
– Ugyan minden évben próbálunk megújulni, de kézművesfoglalkozásaink között rendszeresen megmarad a kalligráfia, origami, manga, és minden évben lehetőséget biztosítunk a japán viselet felpróbálására is. Már évek óta lehetőség van japán frizura elkészíttetésére is, és a helyi sportklubok is visszatérő vendégeink. Nem szabad megfeledkezni a Bambuszliget étteremről sem akik kezdetektől fogva képviselik a japán gasztronómiát rendezvényünkön ízletes szusi bárukkal.